США та Ізраїль спільно розробили вірус Flame, який збирав розвіддані для підготовки кібердиверсії, стверджує The Washington Post, посилаючись на "західних чиновників, поінформованих про ці роботи".
"Диверсія мала відстрочити ситуацію, коли Іран буде здатний розробити ядерну зброю", - пишуть журналісти Еллен Накасіма, Грег Міллер та Джулі Тейт.
За словами джерел, вірус таємно збирав інформацію про іранські комп'ютерні мережі та постійно надсилав розвіддані. "Операція за участю Агентства національної безпеки США, ЦРУ та ізраїльських військових включала, зокрема, застосування руйнівних комп'ютерних програм типу вірусу Stuxnet для того, щоб спричинити збої іранського уранозбагачувального обладнання", - йдеться у статті.
На думку експертів, це була перша послідовна кампанія кібердиверсій проти недруга Сполучених Штатів.
Неназваний відставний співробітник розвідки США стверджує: Flame та Stuxnet - це лише елементи ширшої кампанії, що триває досі. "Збір інформації за допомогою комп'ютерів про іранську програму просунувся набагато далі", - додало джерело.
Минулого тижня експерти "Лабораторії Касперського" зробили висновок, що у Flame і Stuxnet є спільні елементи коду, і, отже, ці два проекти здійснені однією і тією ж організацією. "Flame був розроблений як мінімум п'ять років тому під час секретної операції "Олімпійські ігри", - пише газета, посилаючись на поінформованих держслужбовців та експертів.
За допомогою вірусу США та Ізраїль прагнули уповільнити іранську ядерну програму, послабити потребу в ударі звичайними озброєннями та вигадати більше часу на дипломатичні зусилля та санкції. Застосовувався також традиційний саботаж: наприклад, Ірану постачалися несправні компоненти центрифуг, йдеться у статті.
Відставний американський розвідник натякнув газеті: хоча з вірусами Stuxnet і Flame можна боротися, це не означає, що інші інструменти не введені в гру або не діють ефективно. Такі інструменти розробляються елітними спецслужбами США – Агентством національної безпеки та ЦРУ. Обидві спецслужби аналізують рапорти "вірусів-шпигунів" та продовжують розробки нової кіберзброї. За словами джерел, найскладніше - не завдати атаки хакера, а таємно проникнути в комп'ютерну мережу і стежити за нею постійно.
"Незважаючи на спільні розробки шкідливого ПЗ, США та Ізраїль не завжди координували свої атаки", - зазначає газета. За даними видання, у квітні "ізраїльські атаки на міністерство нафти та об'єкти нафтоекспорту Ірану викликали лише дрібні збої". Іран розслідував інциденти та виявив вірус Flame. "Деякі співробітники розвідки США були шоковані тим, що одностороннє вторгнення Ізраїлю спричинило виявлення вірусу і контрзаходи", - зазначають автори статті.