Невролог із Каліфорнійського університету Лос-Анджелеса та російський історик Лев Лур'є провели спільне дослідження та озвучили громадськості нову гіпотезу про причини смерті Володимира Леніна
Дослідники у своїх припущеннях відштовхуються від того, що розтин Володимира Ілліча показало вапнування кровоносних судин мозку, з чого досить складно виділити достовірну причину смерті. Відомо, що Ленін пережив кілька інсультів і помер у 53 роки, що відносно молодий вік для смерті від інсульту. Крім того, Леніна не можна було віднести до будь-якої групи ризику: він не курив, не хворів на діабет, і у нього не було зайвої ваги.
Вінтерс і Лур'є припускають, що інсульт могло викликати лікування сифілісу, точніше методи лікування, яких вдавалися медики в ті часи. Ще однією з можливих причин смерті Леніна міг бути сильний стрес. А найсміливішою стала гіпотеза про отруєння Леніна Сталіним. Дослідники спираються на той факт, що незадовго до своєї смерті Ленін розчарувався у Сталіні як у соратнику і став більш схильний підтримувати Троцького. На користь цієї гіпотези виступає і той факт, що Сталін любив позбавлятися ворогів, отруюючи їх. Ще до всіх політичних перипетій Леніну довелося пережити два інсульти, після яких він знову вчився говорити і писати. Однак у рік своєї смерті він почував себе добре.
Історики мають у своєму розпорядженні свідчення очевидців, які стверджували, що бачили Леніна напередодні його смерті, він був бадьорий і свіжий. І раптові конвульсії, нехарактерні для інсульту, на думку Вінтерса, були результатом отруєння.
Російські вчені не схильні розділяти гіпотезу Вінтерса та Лур'є. Наприклад, директор НДІ фізико-хімічної медицини Юрій Лопухін вважає, що цілком очевидним є те, що Ленін помер від атеросклерозу судин головного мозку, а інших варіантів бути не може.